Pomoc |
Spis treści
Co to jest Miranda IM?
Miranda to multikomunikator internetowy umożliwiający obsługę prawie wszystkich sieci innych komunikatorów stosowanych nie tylko w Polsce. O tym, z którego komunikatora użytkownikami chcemy rozmawiać przy pomocy Mirandy możemy dowolnie decydować dzięki systemowi tzw. wtyczek (z ang. plugins).
Obecnie Miranda daje możliwość porozumiewania się z użytkownikami Gadu-Gadu, Tlen, Skype, Jabber, Spik, AQQ, ICQ, MSN, AIM, Yahoo, IRC, SIP (telefonia VoIP) oraz komputerami znajdującymi się w sieci lokalnej (LAN).
Poza rozmowami tekstowymi, chat-ami, SMS-ami, komunikacją głosową oraz transferem plików Miranda przy pomocy swoich komponentów oferuje też dodatkowe funkcjonalności, takie jak np. możliwość słuchania radia internetowego, program TV, prognoza pogody, kanały RSS, obsługa poczty. Jako oprogramowanie komunikacyjne doskonale znajduje zastosowanie zarówno u użytkowników komputerów w ich prywatnych domostwach jak i w firmach gdzie przy użyciu dodatkowych komponentów zapewnić może dość wysokie bezpieczeństwo gromadzonych lub przesyłanych danych w sieciach IM.
Wróć do spisu treści
Co wyróżnia Mirandę od innych komunikatorów?
Mirandę spośród innych komunikatorów wyróżnia głównie to, że jest to w pełni darmowy, niekomercyjny program. Stanowi ona oprogramowanie powszechnie nazywane "wolnym od reklam", gdzie w przypadku innych komunikatorów reklamy stanowią podstawowe źródło ich utrzymania. W Mirandzie nie musimy koniecznie (tak jak w innych komunikatorach) korzystać z sieci danego producenta. Przy jej pomocy możemy np. wyłącznie wysyłać SMS-y, czytać program TV lub słuchać radia. Wszystko zależy od tego, które komponenty wybierzemy podczas instalacji mając nad tym pełną kontrolę. Dodatkowym atutem Mirandy jest dostęp do jej kodu źródłowego dzięki licencji GPL, na której to jest wydawana. Po więcej informacji niezbędnych do bardziej szczegółowego porównania Mirandy z innymi komunikatorami zapraszamy do partnerskiego serwisu InterKom.
Wróć do spisu treści
Jak bardzo popularna jest Miranda?
Miranda jako międzynarodowy komunikator używana jest na całym świecie i cieszy się dość dużą popularnością. W Polsce swoją popularność dość wyraźnie budować zaczęła na przełomie lat 2002/2003. Głównym powodem zainteresowania tym komunikatorem wśród polskich użytkowników było stworzenie wsparcia dla krajowych sieci IM takich jak GG, Tlen, Jabber (WPKontakt/Spik) oraz bramek SMS operatorów GSM. Dzięki temu rozwiązaniu powstała możliwość korzystania ze wszystkich znanych komunikatorów przy pomocy jednego bez konieczności instalowania i uruchamiania każdego z osobna.
W styczniu 2003 roku międzynarodowa Miranda doczekała się polskojęzycznej strony WWW (www.miranda-im.pl), dzięki czemu z upływem czasu wytworzyła się wokół niej społeczność, której to wielkość można oszacować pod kątem odwiedzalności polskiego serwisu WWW oraz wykorzystania samego komunikatora przez użytkowników.
Tak jak w przypadku innych komunikatorów dość łatwo jest określić wielkość ich zasięgu dzięki temu, że prawie każdy z nich posiada swoją sieć macierzystą, przez co da się zliczyć ilość korzystających z nich użytkowników, tak jeśli chodzi o Mirandę tych wartości nie da się jednoznacznie ustalić. Dzieje się tak dlatego, że Miranda jest multikomunikatorem obsługującym wyłącznie inne sieci, jednak sama nie posiada swojej sieci macierzystej IM, z której użytkownik byłby zobligowany korzystać tak jak to ma miejsce w pozostałych komunikatorach.
Mimo wszystko popularność Mirandy w Polsce w jakimś stopniu możemy obserwować dzięki stworzonemu lokalnemu systemowi generowania statystyk. Opiera się on o opcjonalny komponent dostarczany wraz z polską wersją Mirandy, który to umożliwia tworzenie danych, na bieżąco prezentowanych na stronie głównej www.miranda-im.pl, ukazując w ten sposób ilość użytkowników korzystających z aplikacji. Udostępniane na stronie głównej dane dotyczą użytkowników, którzy korzystają z polskiej wersji Mirandy i posiadają aktywny komponent współpracujący z systemem generowania statystyk. Użytkownicy ci stanowią około 40-60% wszystkich korzystających z Mirandy w Polsce, tak więc faktyczna ilość będzie znacząco przekraczać wartości prezentowane przez system.
Na chwilę obecną polska Miranda liczy sobie ponad 370 tys. aktywnych użytkowników z 397 tys. zarejestrowanych w systemie, co daje możliwość oszacowania liczby wszystkich użytkowników w Polsce na wartość około 740 tys.
Wróć do spisu treści
Kto tworzy Mirandę?
Ze względu na modularną budowę aplikacji, lista twórców Mirandy jest bardzo długa. Dzięki wspomnianemu mechanizmowi wtyczek, prawie każdy może stać się w jakimś stopniu współtwórcą komunikatora rozszerzając go o kolejną funkcjonalność. Dziś lista dostępnych komponentów przekracza już liczbę 500. Sam rdzeń programu, który jednak bez dodatkowych komponentów nie udostępnia praktycznie żadnych funkcjonalności jako takiego komunikatora obecnie powstaje za granicą, przy współpracy autorów: George Hazan, Robert Rainwater, Joe Kucera, Gennady Feldman, Aaron Myles Landwehr.
Pracą nad jednymi z najważniejszych polskich komponentów do Mirandy zajmują się: Adam Strzelecki (obsługa Gadu-Gadu), Krzysztof Przybyła (wysyłanie SMS, program TV, radio), Piotr Piastucki (obsługa Tlen, okno rozmowy). Lista twórców zarówno rdzenia jak i niektórych komponentów ulega co jakiś czas zmianom związanym z przekazywaniem sobie projektów między programistami. Bardziej szczegółowych informacji o aktywności polskiej społeczności Mirandy dostarczyć może dokument znajdujący się pod adresem http://miranda-im.pl/team.php
Wróć do spisu treści
|
© 2007 by DJ Lotos
|
|